Yeni Uzantılı Alan Adları Geliyor
Windows
Windows
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Web Uyg.
Macintosh
Mac OS
Haber
Haber
Video
Video
Galeri
Galeri
Oyun
Oyun
Oyun
Youtube MP3
Blog
Blog
Üye ol veya giriş yap.


Yeni Uzantılı Alan Adları Geliyor


Dünyada birçok domain(alan adı) uzantısının bulunduğunu biliyoruz bunlardan en çok kullanılanı ".com, .net" dir. Peki bu alan adlarını kim belirliyor diye hiç düşündünüz mü ?

Alan adlarını dünyaca ünlü, kar amacı gütmeyen kuruluş olan ICANN firması tarafından kontrol edilmekte.  Artık üst düzey firmalara kendi alan adı desteği geliyor !

Bu projenin ilk üyesi olan Google, "blog.google" uzantısını 19 eylülde ilk defa kullanıma sokmuştu bunun üzerine diğer firmalardan gelen, talep şikayet gibi çeşitli iletişimlerden sonra ICANN firması bir basın toplantısı düzenledi. Artık üst düzey firmalara kendi alan adlarını kullanma desteğinin verileceğini belirten ICANN, Apple,Samsung,Nike,ibm gibi daha birçok firmanın bu olaya kaydolacağını bildirdi.

Yani, ".apple, .google, .samsung, .ibm, .nike" başlıca olmak üzere daha birçok firmanın bu sistemle kendi alan adlarını oluşturacağını söyleyelim.

2016 Ocak ayında .shop alan adının çıkması ve satışından gelen paranın 41 Milyon Dolar kazandığını bildiren ICANN diğer şirketlerin de bu işe girmesini ve daha fazla gelir elde etmek için alan adı satacaklarını biliyoruz.

Peki nedir bu ICANN ?

Özet geçecek olursak, internetin iş dünyası, teknik, akademik ve kullanıcı gruplarının geniş katılımıyla oluşturulmuş kâr amacı gütmeyen bir özel sektör kuruluşudur. ICANN'ın görevi, interneti çalıştırmak değil, aksine, merkezi bir koordinasyon gerektiren teknik, idari ve politika geliştirme görevlerini koordine etmektir.

 Yazar : ozgeozturk - 30/11/2016

En Son Haberler
En Yeni Videolar
TOPLAM OKUNMA SAYISI
ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER

WEB HABERLERİSistem Araçları
Sistem Araçları
Sistem Araçları
Antivirüs
Çeşitli
Tarayıcılar
Oynatıcılar
Çeşitli
Çeşitli
Editörler
İnternet
İş ve Ofis
İletişim
Resim
Resim
Verimlilik
Eğitim
Fotoğraf ve Video
İletişimİndirlivex.com.tr © 2013 - 2016 - Yasmin Grup. Diğer Projelerimiz : Kişisel Bakım Ürünleri Cilt Bakım Ürünleri Ürün Store