Türk Oyunu, Avrupa’nın Basketbol Koçlarını Yetiştiriyor!
Windows
Windows
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Web Uyg.
Macintosh
Mac OS
Haber
Haber
Video
Video
Galeri
Galeri
Oyun
Oyun
Oyun
Youtube MP3
Blog
Blog
Üye ol veya giriş yap.


Türk Oyunu, Avrupa’nın Basketbol Koçlarını Yetiştiriyor!
ODTÜ Teknokent’te geliştirilen “Basketbol Koçluk Oyunu”, Avrupa’da basketbol koçu yetiştirmek için kullanılmaya başladı.

ODTÜ Teknokent’te geliştirilen “Basketbol Koçluk Oyunu”, Avrupa’da basketbol koçu yetiştirmek için kullanılmaya başladı.

 

 

ODTÜ’lü genç yazılım mühendislerinin imzasını taşıyan ‘Basketbol Koçluk Oyunu’ ülkemizde beklenen ilgiyi görmemiş olsa da, Avrupa’nın dikkatini çekmeyi başardı. Yapay zekalı bu oyunda oyuncuların taktikleri hesaplanarak skorun nasıl olacağı tahmin edilebiliyor. Böylece bir futbol koçu verdiği taktiklerin maçın sonucunu nasıl etkileyeceğini görebiliyor. ODTÜ Teknokent’te bulunan Simsoft tarafından geliştirilen bu oyun hakkında konuşan Teknik Yöneticisi Emre Avan, Avrupa Birliği Leonorda da Vinci projesi kapsamında ‘ciddi oyun projesi’ olarak belirlendiğini bildirdi.

 

Yazılımın tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirildiğini bildiren Avan, oyun sayesinde basketbol koçlarının gerçek teknik bilgiye ulaşabildiğini ifade ederken, şu şekilde açıklamalarda bukundu: "Önceden hazırlanmış bir basketbolcu listesinden kendi takımını oluşturan kullanıcı, yaptığı antrenmanlara göre takımının değişimini gözlemleyebiliyor. Hızlı maç ve lig oyun tipleriyle de taktik ve antrenmanın kendi takımına göre nasıl optimize edebileceğini öğreniyor.  Aynı zamanda kullanıcı maç sırasında da alacağı 'timeout'lar sayesinde 30 saniye içerisinde taktiğini karşılaştığı takıma göre değiştirerek, kısa süreler içinde doğru karar verme yeteneğini de geliştiriyor."

 

Oyunun basketbol koçlarını yetiştirmede kullanılmasının nedenini, hangi taktiğin hangi sonucu getirdiğini göstermesi olarak bildiren Emre Avan, "Oyunda 500 farklı oyuncu listesinden istenilen takımlar seçiliyor. Oyunun başlamasıyla basketbol koçu her bir saniyede taktikler vermeye başlıyor. Bu taktikleri başka taktiklere göre de istatistiksel olarak kıyaslıyor. Yapay zekası sayesinde de maçın hangi takımın sahasında oynandığı, şans oranı, kendi oyuncunuza uygun en iyi taktik, oyuncuların yetenekleri ve maç öncesi antrenman parametrelerine göre maçın sonucunu henüz maç bitmemişken otomatik olarak tahmin edebiliyor. ", şeklinde konuştu.

 

Bu oyunu futbol ve voleybol için de uygun hale getirmeyi amaçladıklarını bildiren Avan, "Oyun şu anda internet üzerinden açık ve ücretsiz şekilde kullanılabiliyor. Avrupa'nın pek çok ülkesinde de üniversitelerde özellikle öğrencilerin eğitimi için kullanılmaya başlandı. Oyun, gerçek bilginin kullanılması ve kendi kendine öğrenmeyi sağlaması ve yapay zekası nedeniyle farklılığını ortaya koyuyor", dedi.

 Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/indirl/public_html/inc/haber.php on line 423

Warning: Division by zero in /home/indirl/public_html/inc/haber.php on line 424

Warning: mysql_fetch_assoc() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/indirl/public_html/inc/haber.php on line 430

Yazar : ozgeozturk - 07/03/2014

En Son Haberler
En Yeni Videolar
TOPLAM OKUNMA SAYISI
ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER

TEKNOLOJI HABERLERİSistem Araçları
Sistem Araçları
Sistem Araçları
Antivirüs
Çeşitli
Tarayıcılar
Oynatıcılar
Çeşitli
Çeşitli
Editörler
İnternet
İş ve Ofis
İletişim
Resim
Resim
Verimlilik
Eğitim
Fotoğraf ve Video
İletişimİndirlivex.com.tr © 2013 - 2016 - Yasmin Grup. Diğer Projelerimiz : Kişisel Bakım Ürünleri Cilt Bakım Ürünleri Ürün Store megamax teff tohumlu çay balen lokman hekim guava plus eco slim renovexin rus merhemi biohira mavi su at kestanesi jeli yalancı portakal kremi curcumin 500 polibor aronya çayı bombax şeyhi şifa macunu