Rubik Küpü 0.38 Saniye’de Çözebilen Robot!
Windows
Windows
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Web Uyg.
Macintosh
Mac OS
Haber
Haber
Video
Video
Galeri
Galeri
Oyun
Oyun
Oyun
Youtube MP3
Blog
Blog
Üye ol veya giriş yap.


Rubik Küpü 0.38 Saniye’de Çözebilen Robot!
Rubik Küpü 0.38 Saniye’de Çözebilen Robot!

Rubik küp, Zekâ küpü, Akıl küpü, Sabır küpü vb. isimlerle de andığımız bir çeşit oyuncak. Rubik küpler algoritmalara dayanan, zekâ geliştirici oyuncaklar olarak biliniyor. İlk rubik küpü 1944 doğumlu Macar mucit, heykeltıraş ve mimari profesörü Erno rubik tarafından yapılmıştır. Rubik küpte toplam; 6 Orta,  8 Köşe, 12 Kenar olarak 26 parça vardır.

 

 

Gelecek nesiller 2018’e döndüğü zaman Rubik küpü 0,38 saniyede çözen robotu hatırlayabilecekler. Yukarıdaki video, rubik küpün nasıl çözüldüğünü gösteriyor. Gerçekten harika! Tak tak, saniye olmadan rubik küpün çözümü tamamlanıyor.

 

Ben Katz ve Jared Di Carlo tarafından oluşturulan projede 6 Kollmorgen ServoDisc U9 serisi motor ve 2 Playstation Eye kamera seti kullanıldı. Makine küpü okuyor, çözüyor ve sonra mini saniyeler içinde şeyi çözüveriyor.

 

Ekip ayrıca, her bir motorun bağımsız olarak açılıp kapanmasını sağlayan benzersiz bir AND kartı kullandı; bu, motorlar aynı anda harekete geçmesi, tüm şeyin patlamamasını sağlamak için gerekli olan bir özellik. Daha sonra yaklaşık 21 hamlede küpü çözmek için min2 faz algoritmasını kullanıyorlar. Hatta biraz tweaking ile biraz daha hızlı oluyor.

 

Ve sonra ortaya 2018’in teknik başarısı ortaya çıkıyor. Rubik küp ile saatlerini harcayıp, sinir küpüne dönen bir kişi olarak, bu robotu çok beğendim. Katz ve Di Carlo'ya büyük saygılar.

 

Bu bonus videoda ise rubik küpün çözüm sırasından nasıl patladığını göreceksiniz.  Daha sonra *3 hızda yavaşlatılmış halini izleyeceksiniz! Gerçekten mükemmel!

 

 Yazar : Murat.Ohancan - 08/03/2018

En Son Haberler
En Yeni Videolar
TOPLAM OKUNMA SAYISI
ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER

TEKNOLOJI HABERLERİSistem Araçları
Sistem Araçları
Sistem Araçları
Antivirüs
Çeşitli
Tarayıcılar
Oynatıcılar
Çeşitli
Çeşitli
Editörler
İnternet
İş ve Ofis
İletişim
Resim
Resim
Verimlilik
Eğitim
Fotoğraf ve Video
İletişimİndirlivex.com.tr © 2013 - 2016 - Yasmin Grup. Diğer Projelerimiz : Kişisel Bakım Ürünleri Cilt Bakım Ürünleri Ürün Store megamax teff tohumlu çay balen lokman hekim