Elektrikli Araçlara Şok Vergi Artışı Haberi Maliye Bakanlığı tarafından YALANLANDI!
Windows
Windows
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Web Uyg.
Macintosh
Mac OS
Haber
Haber
Video
Video
Galeri
Galeri
Oyun
Oyun
Oyun
Youtube MP3
Blog
Blog
Üye ol veya giriş yap.


Elektrikli Araçlara Şok Vergi Artışı Haberi Maliye Bakanlığı tarafından YALANLANDI!
Elektrikli Araçlara Şok Vergi Artışı Haberi Maliye Bakanlığı tarafından Yalanlandı! Detaylar haberde!

Sabah saatlerinde yapılan haberlere göre:  “Elektrikli otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları 10 kat zamlanacak, Elektirikli araçların fiyatlarında ise yüzde 33 ila 60 arasında fiyat yükselmesi bekleniyor.” denildi.

Bu habere göre ÖTV’nin öncesine ve sonrasına bakacak olursak:

  • Motor gücü 85 KW’ı geçmeyen 3 iken şimdi 37!
  • Motor gücü 85 KW’ı geçen ve 120 kW’ı geçmeyenler 7 iken şimdi 60!
  • Motor gücü 120 KW’ı geçen 15 iken şimdi 84!

Yine habere göre Meclis’e sevk edilen torba tasarısına kadar elektrikli otomobillerden sadece yüzde 3 ila 15 arasında ÖTV alınırken, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ise alınmıyordu. Ancak torba tasarıyla birlikte ilk önce elektrikli otomobillerden de artık MTV alınacağı ortaya çıktı. Bu düzenlemede benzinli ve dizel otomobiller için ödenen MTV’nin yüzde 25’i kadarı belirlendiği belirtildi.

Ancak Maliye Baknlığın’dan bugün yapılan açıklamaya göre Elektrikli araçlara bir kuruş bile vergi konulmadığını yapılan haberlerin asılsız olduğunu söyledi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama ise:

“Söz konusu haberin kamuoyunda yanlış anlaşılmaya sebep olmaması için Bakanlığımız tarafından bilgilendirme yapılması zaruri görülmüştür. Öncelikle, bu yanlış haber eğer yaptığımız açıklamaları takip etmemekten kaynaklanmış ise, haber takibi açısından üzücüdür. Eğer açıklamalarımız bilinerek yapılmış ise maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Daha önce de yaptığı birçok haber ve yorumda araçların vergilendirilmesine ilişkin yanlışlıklarına şahit olduğumuz bu tür bir gazeteciliği üzülerek izlediğimizi de belirtmek isteriz.” dedi.

Açıklamasına devam eden Bakanlık vergi hakkında bilgilendirme yaptı: "Elektrikli otomobillerde bugün itibariyle elektrik motor gücüne göre yüzde 3 ila yüzde 15 arasında Özel Tüketim Vergisi alınmaktadır. Bu oranlar yakıt motorlu araçların oldukça altındadır. Elektrik motorlu otomobillerde ÖTV, 25 Şubat 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6111 sayılı Kanunla ÖTV Kanununa ekli (II) sayılı listede yapılan farklılaştırmaya istinaden, yine aynı tarihli Bakanlar Kuruluyla ilk defa indirilmiştir ve 7 yıldır indirimli olarak uygulanmaktadır. 

6111 sayılı Kanunla değiştirilen ÖTV Kanununa ekli (II) sayılı listenin yetki kullanılmadan önceki orijinal haline bakılırsa görülecektir ki; elektrikli otomobiller için bu Kanundaki vergi oranları da yüzde 37 ila yüzde 84 arasında değişmektedir. Vergi tekniği gereği önce bu oranlar Kanunla belirlenmekte, daha sonra Bakanlar Kurulu'nun yüzde sıfıra kadar düşürme yetkisi dâhilinde alınan Kararla indirilmektedir. 

Görüşülmekte olan Torba Kanun Tasarısında da 6111 sayılı Kanundaki oranlar, bu teknikle aynen korunmuştur.” denildi.

 Yazar : Murat.Ohancan - 20/02/2018

En Son Haberler
En Yeni Videolar
TOPLAM OKUNMA SAYISI
ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER

TEKNOLOJI HABERLERİSistem Araçları
Sistem Araçları
Sistem Araçları
Antivirüs
Çeşitli
Tarayıcılar
Oynatıcılar
Çeşitli
Çeşitli
Editörler
İnternet
İş ve Ofis
İletişim
Resim
Resim
Verimlilik
Eğitim
Fotoğraf ve Video
İletişimİndirlivex.com.tr © 2013 - 2016 - Yasmin Grup. Diğer Projelerimiz : Kişisel Bakım Ürünleri Cilt Bakım Ürünleri Ürün Store megamax teff tohumlu çay balen lokman hekim